پنج شنبه ٠٢ فروردين ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > درباره ما 
 
 

  

به نام یگانه هستی بخش

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی جزو دانشگاه‌های علوم پزشکی برتر کشور محسوب شده و رقابت قابل توجهی برای ورود به رشته‌های مختلف آن در کنکور سراسری وجود دارد.یکی از رشته های موجود در این دانشگاه میکروب شناسی میباشد.

این گروه ازبدو تأسیس دانشگاه ملیبا گروههای ایمونولوژی و انگل شناسی ادغام بوده است تا اینکه در سال 1350 ابتدا گروه انگل شناسی و سپسدر سال 1370 گروه ایمونولوژی از گروه میکروبیولوژی جدا گردیدند.

دکتر یحیی همتی اولین مدیر گروه بخش میکروبشناسی بود از سال 1346 تا سال 1378 خدمات ارزنده ای ارائه دادند و پس از آن دکتر حسین گودرزی مدیریت گروه میکروب شناسی را بر عهده داشته اند.

این گروه از سال 1365اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نموده که تا کنون این پذیرش ادامه دارد و حدود 150 دانش آموخته فارغ التحصیل در این مقطع داشته است، به علاوه تا سال 1378 دستیار تخصصی تربیت می شد.

اولین پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی (Ph.D)در سال1385 با پذیرش 2 دانشجو انجام گردید.

گروه میکروب شناسی شامل 2 آزمایشگاه شامل آزمایشگاه آموزشی برای دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی واقع در طبقه اول و آزمایشگاه تحقیقاتی به منظور انجام تحقیقات میکروبشناسی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی واقع در طبقه هفتم واقع در بلوک Cمیباشد. در سال 1383 آزمایشگاه ویروس شناسی و در سال 1385 آزمایشگاه مولکولی راه اندازی شد که در زمینه آموزشی و پژوهشی فعالیت های ارزنده ای نموده است.

در حال حاضرگروه میکروبشناسی دانشکده پزشکی به دانشکده های دندانپزشکی،داروسازی، تغذیه،توانبخشی و دانشجویان شعبه بین الملل در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد آموزش میدهد.

از دیگر فعالیت های گروه ارئه واحد های انتخابی به دانشجویان پزشکی میباشد. واحد های ارائه شده بیوتکنولوژی پزشکی (کلونینگ و تولید پروتئین های نوترکیب)، آشنایی با ویروس های منتقله از راه خون، آشنایی با کشت سلول و کاربرد آن در آزمایشگاه، ژن تراپی و استفاده ویروس ها در درمان بیماری ها میباشد.

زمینه فعالیت های علمی  و پژوهشی گروه میکروب شناسی درارتباط با عفونت های باکتریال و ویروسی  با سرطان های مختلف،  بررسی مقاومت های آنتی بیوتیکی (فنوتیپی و ژنوتیپی)، استفاده ازعصاره گیاهان (به عنوان عوامل آنتی باکتریال و آنتی فونگال) ، ارتباط میکروارگانیسم  با اتیت میانی، هپاتیت B ,D  در گروه های پر خطر، بررسی کیفیت و کمیت واکسن BCG، به کار گیری روش های modified  در تشخیص باکتری ها و نهایتا ارتباط میکروارگانیسم ها و آترواسکلروزمیباشد.

همچنین این گروه موفق به ثبت ژن های مقاومت آنتی بیوتیکی و فاکتورهای ویرولانس، توالی نوکلئوئیدی ویروس ها شده است. برگزاری کارگاههای آموزشی و پژوهشی با عناوین: (بیوآنفرماتیک –Real Time PCR  -ایمنی در آزمایشگاه –CLSI –روش کار با نمونهCSF Sequensing، آنتی بیوگرام و MICاز فعالیت های دیگر این میباشد.

نگارش بیش از 100 مقاله انگلیسی و فارسی در سال، تالیفات و ترجمه کتاب های مرجع و معتبر میکروبشناسی،تالیف و بازنگریدرسنامه ها، ارائه مقالات در کنگره های سالیانه داخلی و خارجی، انجام پروژه های تحقیقاتی، راهنمایی و مشاوره پایان نامه های در رشته ها و مقاطع مختلف، تهیه ژورنال    NBMدانشکده پزشکی از فعالیت های دیگر گروه میباشد.  

آموزش نیروی های انسانی متخصص، بکارگیری محققین برای انجام پژوهشهاي بنيادي و كاربردي درجهت اولویت های پژوهشی مشخص شده از طرف وزارت بهداشت و درمان کشور، همکاری با دیگر مراکز آموزشی و تحقیقاتی و ابداع و نوآوری در جهت توسعه علم میکروبشناسی از اهداف این گروه می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.